A múlt héten megrendezésre került a fél évente esedékes harmadik WELLBASED nemzetközi konzorciumi találkozó, amelynek házigazdája Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata volt. Turgonyi Dániel alpolgármester szívélyes fogadtatással és személyes gondolatokkal nyitotta meg a konferenciát, a járványhelyzetre való tekintettel az online térben. Az eseményen a hat kísérleti város, (Valencia, Heerlen, Leeds, Edirne, Jelgava, Budapest), és a projektben résztvevő partnerszervezetek vettek részt, amelynek fókuszában a projektben részt vevő kedvezményezettek toborzásának előkészítése és a beavatkozások megtervezése állt.

Miről szól a WELLBASED projekt?
A WELLBASED egy európai projekt, amelyet az Európai Bizottság HORIZON 2020 programja finanszíroz.
Az egészség, a jólét és az egyenlőség javítása az energiaszegénység kezelésére szolgáló, tényeken alapuló városi politikákkal elnevezésű projekt célja egy átfogó városi program megtervezése, megvalósítása és értékelése az energiaszegénység és annak a polgárok egészségére és jóllétére gyakorolt hatásainak jelentős csökkentése érdekében, amely hat kísérleti város bizonyítékokon alapuló megközelítéseire épül, amelyek nemcsak különböző városi realitásokat, hanem sokféle jóléti és egészségügyi modell széles skáláját is reprezentálja.
Az energiaszegénység az európai jóléti rendszerek egyik fő kihívásává vált, amely a lakhatási körülményekből és szociökonómiai státuszból származtatható egyenlőtlenségekben is bővelkedik, és amely közvetlen, negatív hatással van az egészségre és a jólétre, többnyire városi kontextusban. Az energiaszegénységnek tulajdonítható egészségügyi problémák közé tartoznak a légzőszervi megbetegedések, a szívinfarktus, a stroke és különböző mentális rendellenességek, mint a stressz, a szorongás, a depresszió, de olyan akut egészségügyi problémák is, mint a hipotermia, a sérülések vagy az influenza.
Ennek a nemrégiben azonosított jelenségnek bonyolult jellege megköveteli a probléma átfogó elemzését és megoldását egy többdimenziós megközelítés által, amelynek környezeti, politikai, társadalmi, szabályozási és pszichológiai kérdéseket kell magában foglalnia, ezzel bevonva az egészség és az egészségügyi egyenlőtlenségek egyéb társadalmi meghatározóit. A városi politikák és kezdeményezések nagyon hatékonyan reagálhatnak az energiaszegénységre és annak a polgárok jólétére, egészségére gyakorolt hatásaira azáltal, hogy bizonyítékokon alapuló beavatkozásokat nyújtanak a kihívások különböző aspektusaira, beleértve a kiegészítő megnyilvánulások szintjét, amely az egyéni (viselkedésbeli) síkot fedi le, de a társadalompolitikai cselekvésekre kiterjedő intézkedéseket is (rendeletek, várostervezés), amelyek az egészséget minden irányelvükbe belefoglalják.
A szocioökológiai modell alapján a WELLBASED egy átfogó városi programot tervez, valósít meg és értékel az energiaszegénység és az energiaszegénység az állampolgárok egészségére és jóllétére gyakorolt hatásainak csökkentése érdekében 6 különböző kísérleti városban Európában, melyek az alábbiak: Valencia-Spanyolország, Heerlen-Hollandia, Leeds-Egyesült Királyság, Edirne-Törökország, Óbuda -Békásmegyer- Magyarország és Jelgava- Lettország.