Aki a Heltai Jenő téren megfordul, láthatja, a régi csarnoképület szerkezete darabról darabra eltűnik, annak érdekében, hogy a mai kor elvárásainak megfelelő épületegységeknek és a közösségi térnek adjon helyet a jövőben. Ahogy azt sokan tudhatják, az épület az 1970-es években, ideiglenes jelleggel épült, és azóta kisebb beavatkozásokat leszámítva, komolyabb átépítésre, korszerűsítésre nem került sor.
A hetvenes évekre jellemzően az épületek szigeteléséhez, tetőszerkezetéhez gyakran használtak azbesztből készült elemeket. Ma már köztudott, hogy az azbesztnek egészségkárosító hatása van. Mindazonáltal még számos területen, főként az épületek tetőszerkezetét alkotja azbeszt, mivel az építőiparban évtizedekig rendszeresen használt anyag volt. Ebből adódóan a régi csarnoképület bontásának megkezdése előtt vizsgálat alá vetettük a kérdéses részeket, és próbafeltárásokat végeztünk. A próbafeltárások során kiderült, hogy a tetőszerkezetben és a szigetelésben nem található azbeszt. Azonban, miután kiürült az épület és elkezdődhettek a belső bontási munkálatok, világossá vált, hogy a válaszfalakhoz és a mennyezethez annak idején előre legyártott azbesztpaneleket használtak. Ezt előre nem lehetett látni, hiszen a panelek ezidáig burkolat alatt voltak, ráadásul építészeti szempontból meglehetősen szokatlan helyen.
Mi a következő lépés?
Mivel az azbeszt veszélyes hulladéknak minősül, fokozott körültekintéssel kell eljárni a bontása során. A régi csarnoképületben talált azbeszt a bontás szempontjából jobb kategóriába esik, ugyanis, mivel előregyártott panelekről van szó, kiporzásmentesen lehet eltávolítani. A biztonságos bontás érdekében a kivitelező külön azbesztmentesítésre szakosodott céggel hajtja vére a szükséges munkálatokat, a vonatkozó jogszabályoknak és előírásoknak megfelelően, védőöltözet és védelmi berendezések biztosításával. A speciális munkafolyamat során a bontás előtt a paneleket egy habanyaggal látják el, amely meggátolja az esetleges kiporzást. Az eltávolított elemeket veszélyes hulladékszállításra szakosodott cég fogja elszállítani. Az összes azbesztartalmú panel egy veszélyes hulladéklerakóba kerül, ahol gondoskodnak a szakszerű ártalmatlanításukról. A munkálatok megkezdése előtt, alatt és után méréseket fognak végezni, és szakszerűen biztosítják a területet annak érdekében, hogy az azbesztrost ne jusson ki a munkavégzés környezetéből. Az azbesztmentesítés a héten elkezdődik és várhatóan két hónapot fog igénybe venni.