Ahogyan nem régen már írtunk róla, meleg váltásban zajlanak a beavatkozások a WELLBASED elnevezésű, közvetlen brüsszeli támogatásból megvalósuló energiamegtakarítási programban az eddig jelentkezettek körében. Megközelítőleg negyven emberrel kezdődött meg a közös munka Békásmegyer hegyfelőli oldalán.
A múlt héten pedig Óbuda-Békásmegyer, Újpest és Szentendre önkormányzatainak közös, helyi energetikai fejlesztésekkel kapcsolatos szakmai eseményén, az EUCF – Energia Fórum és Infónapon is toboroztunk a projekt vonatkozásában. A rendezvényen, mint kiállítók vettünk részt, annak érdekében, hogy a résztvevők körének horizontját kitágíthassuk. Célunk, hogy az eddig meghívott Margitliget utca 3. és Szinbád utca 2. sz társasházakon túl további Békásmegyeri társasházak is bevonásra kerüljenek a programba.
Ezentúl a hét elején megtartásra került az első energiahatékonysági tréning is az Óbudai Platán Könyvtár Ezüsthegyi Könyvtárában, mely a WELLBASED program egyik fontos része. A képzést a GreenDependent Intézet munkatársai tartották a már bevont háztartások részére.
Az energiahatékonysági képzés tartalma
Az energiahatékonysági képzés célja, hogy a résztvevők megismerjék az energiahatékonyság fogalmát, a nem hatékony energiafelhasználás jellemzőit és következményeit, valamint elsajátítsák azokat a képességeket, amelyek lehetővé teszik a háztartási kiadások csökkentését a közműfogyasztás vonatkozásában.
A képzés két alkalomra bontható, amely magában foglal egy nagyobb létszámú előadást, és egy kiscsoportos, aktivitást igénylő foglalkozást, amely a résztvevők energiahatékonysági vonatkozású problémáira keres megoldást.
Megyünk tovább
A leírtakon túl decemberben kezdődnek a havi rendszerességgel megrendezésre kerülő állapotfelmérő vizsgálatok is és az energiahatékonysági tréning második alkalma is megszervezésre kerül a hónapban.
A projekt hosszabb távú célja 300 fő bevonása a programba, ennek okán a toborzást folytatjuk.
A közvetlen brüsszeli forrásból megvalósuló Európai Uniós projekt fókuszában Óbuda-Békásmegyeren többek között a bevont háztartások energiamegtakarításának elősegítése áll, mely egy kivételes lehetőség a jövőben várhatóan emelkedő energiaárak figyelembevételével.
Másfelől a projektben résztvevők, a fogyasztási szokásaikra vonatkozó adataik megosztásával nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy olyan komplex stratégiák kerülhessenek kidolgozásra az Európai Unió területén, ami lehetővé teszi, hogy az energiához való hozzáférés, az energia megtakarítás és az egészség megőrzés metszetein kialakításra kerülő jövőbeli szakpolitikák minél több állampolgár életét könnyítsék meg.