Budapest huszonhárom kerületből áll, Óbuda-Békásmegyer a magyar főváros 3. kerülete. A kerület a város északnyugati peremén fekszik és a Duna jobb partján húzódik. Óbuda-Békásmegyert közel 134 000-ren lakják, csaknem 40 km2-es területen.
A kerületet, karakterét tekintve változatos formájú épületek és lakók jellemzik. Óbuda-Békásmegyer, a lakosságát és területét tekintve a második legnagyobb Budapest többi kerületeivel összehasonlítva. Elhelyezkedéséből adódóan összeköti a városközpontot az agglomerációs övezettel. Ugyanakkor természeti adottságaiból adódóan jelentős zöldfelülettel is rendelkezik, bővelkedik természeti látnivalókban.
A kerület mind a lakosok, mind a lakásállomány tekintetében sokfélének mondható, beleértve a gazdagabb és szegényebb társadalmi csoportokat, a szociálisan előnyösebb és hátrányosabb helyzetben lévőket, valamint a magasabb komfortfokozatú családi házakat és az alacsonyabb komfort szinttel rendelkező lakóépületeket, melyek az elmúlt században épültek, gyengébb minőségben.
Intézményi honlapokhttps://obuda.hu/https://obvf.hu/Teljes lakosság: 134 105 (2021) [Férfiak: 61 349; Nők: 72 756]Energiaszegénységi ráta: 18,9% (2017). Forrás: EPOV |
Az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ tájékoztatása szerint a kerület lakosságának szociális, anyagi, lelki és fizikai állapota kedvezőtlen irányba változott az elmúlt években. A célterületen jelentős a roma lakosság aránya.
Kerületi viszonylatban Békásmegyeren a legalacsonyabb az iskolai végzettség. Az itt élők körülbelül 10%-a végezte el legfeljebb az általános iskola 8 osztályát (körzeti átlag: 5,7%), és 21,7%-uk rendelkezik magasabb iskolai végzettséggel, (körzeti átlag: 39,4%.) A legalacsonyabb jövedelemmel rendelkezők élnek a lakótelepen, ahol az épület-állomány is elöregedett, általánosságban alacsonyabb a komfortfokozat.
A lakótelepi lakosság általános szociális helyzete lényegesen rosszabb helyzetben van, mint a kerület többi részén, ebben az övezetben a legjellemzőbbek a kábítószer-problémák, a csellengő fiatalok jelensége, és a rongálások.
A városrész jelenlegi helyzete az energiaszegénységgel kapcsolatban
- Az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ szerint a lakás- és lakáshitelekhez kapcsolódó kiadások kifizetése olyan mértékű terhet ró a háztartásokra, hogy a rezsicsökkentés ellenére kerületszerte már sok kétkeresős családnak van hátraléka, főleg Békásmegyeren. Míg régebben a családok havi bevételeiktől és kiadásaiktól függően a határidők csúsztatásával fizették a számláikat, és így többé-kevésbé minden tartozást rendezni tudtak, addig mára egyre gyakrabban találják magukat perben vagy végrehajtási eljárásban. A szolgáltatók tolerancia küszöbe egyre kisebb a nem időben történő hátralék rendezésekkel kapcsolatban, egyre kisebb késedelem miatt függesztik fel a szolgáltatásaikat.
- Az önkormányzat támogatást nyújt a hátralék és az adósságkezeléshez és tanácsot ad a részletfizetéshez. Számos helyi projekt és kezdeményezés létezik, melynek fókuszában az energiaszegénység leküzdése áll.
- A legsebezhetőbb társadalmi csoportok a romák, az egyedül élő idősek, az egyszülős családok (különösen az egyedülálló anyák). A nők lényegesen jobban veszélyeztetettek az energiaszegénység által.
Víziónk az energiaszegénységről
Az Önkormányzat jelentős mértékben elkötelezett az egészség, a jólét és a fenntarthatóság javítása mellett. Elsődleges célja az egészségügy fejlesztése, de nagy figyelmet fordít a megelőzésre és a szociális problémák (például a családon belüli erőszak, a függőségek, a vandalizmus, a munkanélküliség, a szegénység, különösen a lakásszegénység) kezelésére. Számos olyan beavatkozást határozott meg, amely a hátrányos helyzetű emberek helyzetének javítására irányul, és számos olyan javaslatot nyújtott be, amely a fenti célokra összpontosít.
Az energiaszegénység leküzdésére irányuló helyi kezdeményezések:
a) okos mérési projekt: A Központi Intelligens Hálózat Mintaprojekt során a KOM Zrt. a kerületben több mint 4000 helyen végezte el okos földgázmérők és elektromosáram-mérők telepítését. Az adatgyűjtés 2019-2023 között zajlik. Az okos mérőórák fele önkormányzati tulajdonban lévő, gyakran szociális alapon bérelt lakásokban található. Az okosmérők telepítése és az energiafogyasztás folyamatos nyomon követése lehetőséget adna a rászoruló családoknak az energiafelhasználásuk racionalizálására, azonban a GDPR szabályok bevezetése miatt a közművek jelenleg nem szolgáltatnak adatot az Önkormányzatnak.
b) Szociális városrehabilitáció Békásmegyeren: A projekt célja a hátrányos helyzetű vagy veszélyeztetett városrészekben koncentrálódó társadalmi-fizikai-gazdasági problémák komplex kezelése a térségben élők társadalmi beilleszkedésének elősegítése érdekében. A beavatkozások az érintett városrészek lakófunkciójának erősítésére, meglévő funkcióik bővítésére, fejlesztésére, szociális, közösségi és köztéri funkciók kialakítására épülnek. A projekt keretében 2021 és 2022 között 45 lakás energiahatékony korszerűsítése történik meg, ami várhatóan jelentősen csökkenti a lakásfenntartási költségeket, elsősorban az energiaköltségeket.
c) Lakás támogatás: a lakásfenntartás havi költségeinek csökkentése és a lakásfenntartás érdekében állapítható meg.
d) Bérleti díj módosítása: Ha a bérlő a lakbér mértékének következő felülvizsgálata előtt rendkívüli élethelyzetet teremtő háztartási jövedelemcsökkenés miatt önkormányzati vagy piaci alapú bérleti díjat fizet, a bérleti díj módosítását kérheti.
e) Rendszeres hátralékkezelési támogatásban részesülhetnek azok a háztartások vagy magánszemélyek, akik önhibájukon kívül tartozást halmoznak fel, és akiknek a rendezendő tartozása nem haladja meg az 528 000 Ft-ot (kb. 1473,86 EUR). Ezenfelül azok, akik az adósság rendezése érdekében, részletfizetési szerződést kötöttek az érintett szolgáltatóval, illetve azok, akik a további pénzügyi és lakásméretre vonatkozó kritériumoknak megfelelnek.
f) Egyösszegű hátralékkezelési támogatást az önhibáján kívül adósságot felhalmozó, az anyagi és lakásméretre vonatkozó feltételeknek megfelelő háztartás vagy magánszemély kaphat.
Helyi projektek az egészségi állapot javítására:
- Szociális városrehabilitáció Békásmegyeren: A bérlők térítésmentesen részesülnek egészségügyi szűrésben és mentálhigiénés ellátásban.
- Egészséges Budapest Program (Egészséges Budapest Program): A helyi egészségügyi rendelő fejlesztését, eszközbeszerzést, a szolgáltatás minőségének fejlesztését foglalja magában.
- A gyermekszakrendelő létesítése az Önkormányzat egyik kiemelt célja.
Megvalósítandó tevékenységek
A tervezett főbb beavatkozások között szerepel minden résztvevő háztartás energetikai auditja, egészségügyi szűrővizsgálatok elvégzése, valamint kérdőíves felméréssel a mentális egészségre, életminőségre, lakáskörülményekre vonatkozó adatok vizsgálata.
Az energetikai audit lehetővé teszi a résztvevők energetikai helyzetének feltérképezését az energiafelhasználással és -fogyasztással kapcsolatos trendek felmérésén és a háztartási gépek vizsgálatán keresztül.
A kísérleti helyszíneken okosórákat és érzékelőket biztosítanak majd. Az eszközök által gyűjtött adatokat folyamatosan nyomon követik, és az eszközök használatával tudatosabb magatartásformákra ösztönzik a résztvevőket. A mentorok vállalják a bérlők mérési oktatását.
Óbuda-Békásmegyer tervei között szerepel az okos fogyasztásmérők telepítése a fogyasztásmérés (beleértve a földgáz, villany, víz, távhő) célja érdekében.
A „soft” beavatkozások közé tartozik a tanácsadás, a háztartási fogyasztói magatartást optimalizáló program, a háztartásvezetés és az energiafogyasztás optimalizálására irányuló képzés. Az energetikai helyzet és az egyén egészségi állapotának javítása érdekében energiahatékonysági tanácsadásra van szükség, amely a háztartás komfortjának, jólétének megőrzésével kapcsolatos kérdéseket, valamint az áldozattá válás témakörét is górcső alá veszi. A magatartásformálás az egészség és a közérzet javításához is hozzájárul.
A rezsiköltségek optimalizálása érdekében szükséges lehet a bérlőket tanácsokkal ellátni és a szerződéseket felülvizsgálni. Sok esetben a háztartások nincsenek tisztában a szerződések típusaival, ezért ez az intézkedés nagyon hasznos lehet. Emellett fontos feladat a számlarendezések támogatása, a felmerülő tartozások kiegyenlítésében való segítség, jogi és hátralékkezelési tanácsadás, számlatartalmi oktatás megvalósítása.