Partnervárosok-Heerlen (Hollandia)

by ATakacs
Heerlen Hollandia délkeleti részén található, amely a németországi Aachen várossal határos, és a Parkstad Limburg elnevezésű városrégió része. A városrégió körülbelül 250 000 lakost és 8 települést foglal magában.

Az elmúlt évtizedben Heerlen lakossága 2,4 százalékkal csökkent. A 2010-es 89 236-ról 87 087-re esett vissza a populáció 2020-ra. Heerlen is azok közé a városok közé tartozik, amelynek a népessége viszonylag idősebbnek mondható. A település politikájában a különböző fenntarthatósági ügyek összefüggnek a polgárok részvételével a városi tervezés során. Az energetikai átállás az önkormányzati fenntarthatósági program három pillérének az egyike. Heerlen elkötelezte magát, hogy 2040-re energiasemlegessé válik a régión belül, így e cél elérése érdekében több megújuló energiát kell helyben megtermelni.

Intézményi honlaphttps://www.heerlen.nl/Az energiaszegénység kérdéseAzok a háztartások, amelyek havi jövedelmének 10%-a közműszámlák rendezésére megy el, és nem keresnek többet évi 14 000 eurónál, energiaszegény háztartásoknak tekinthetők. 2020-ban a város 87 087 lakosának 23%-a 65 éves vagy annál idősebb (országos szinten 19%) és 13%-a 15 évesnél fiatalabb (országos szinten 16%). A szegénységi ráta magas, a háztartások 14%-a él a Hollandiában meghatározott minimáljövedelmi szint alatt (országos szinten 8%). Ezenkívül 39%-uk alacsony iskolai végzettséggel rendelkezik (30% nemzeti szinten).

Heerlen a polgárairól való gondoskodás stratégiájának része az energiaszegénység elleni küzdelem. A szegénység által általában leginkább sújtott térség lévén a város számos szociális programot dolgoz ki, a helyi politika napirendi pontjainak kulcsfontosságú kérdései közé tartozik a helyzet kezelése. Az energiaköltségek csökkentése, meglátásuk szerint egy nagyon jó módja annak, hogy az energiaszegény helyzetben lévő emberek, kis bevételeiket az alap szükségleteikre költhessék.

Az elmúlt néhány évben a város számos projektet bonyolított le annak érdekében, hogy segítse az alacsony jövedelemmel rendelkező emberek energiamegtakarításait. Többek között energiatakarékossági becslésekkel és ingyenes otthoni energetikai tanácsokkal ellátott energiadobozt adott az érintetteknek Az energetikai csapat több mint 4000 háztartást látogatott meg a projekt keretében. A város jelenleg egy egyablakos ügyintézési rendszert működtet, ahol a háztulajdonosok és a bérlők energetikai tanácsokat kaphatnak. Az alacsonyabb jövedelemmel rendelkező lakosok számára 2500 ingyenes utalvány áll rendelkezésre. Az utalványok felhasználhatók termékekre és/vagy tanácsokra. A városi napelem projekt részeként pedig döntés született arról, hogy felfüggesztik a hitelvizsgálatokat, annak érdekében, hogy a helyi polgárok önkormányzati hitelhez juthassanak. A döntés azért volt szükségszerű, hogy az alacsonyabb jövedelműek is csatlakozhassanak a kezdeményezéshez.

Megújuló energiatermelés és energiaközösség

Az elmúlt 2 évben a városvezetés 2 energetikai szövetkezetet támogatott a kezdeményezéseivel. Az egyik szervezet, a hagyományos, nagy tetőkön történő napelemes telepítésekre fókuszál a holland „Postcoderoos” megközelítéssel. A másik társulás, társadalmi elkötelezettségét tekintve hangsúlyosabb szerepű. Ez utóbbi szervezet a városközpontban elhelyezésre kerülő napelemeket szeretné a (nagy és kis méretű) tetőkre kihelyezni, és a nyereséget a tagjainak energiamegtakarítási projektjébe újra befektetni. Stratégiai célkitűzései közé tartozik, hogy a napenergia-termelésből a városközpont profitáljon. A szövetkezetek támogatják egymást és tanulnak a másiktól.

Egy ipari parkban kísérleti program indult, amely cégeket, a környező háztulajdonosokat és a helyi szociális lakásépítéssel foglalkozó társaságot is bevonta, annak érdekében, hogy közösen kigondoljanak egy olyan energetikai koncepciót, amely lehetővé teszi a tetőkön történő napenergiatermelést. A koncepció a megvalósulásból származtatható energiát a résztvevőknek adná el. Az ehhez hasonló kezdeményezések tökéletesen összhangban vannak az önkormányzati és az országos célokkal, és egy hangsúlyosan részvételi társadalom megalkotásának szándékával, ezenfelül támogatják az Európai éghajlatipaktum kezdeményezését.

A WELLBASED az Európai Uniós Horizon 2020 Program segítségével jött létre a GA 945097 Támogatási Szerződés értelmében.
A weboldal tartalmáért kizárólag a WELLBASED konzorcium felel, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió véleményét.
Kövessék a WELLBASED konzorciumot twitteren is!
Vagy az Óbuda-Békásmegyer Városfejlesztő Nonprofit Kft. Twitter oldalán: twitter.com/ObudaKft