Az elmúlt napokban a “LIFE – Városi Eső” program keretében és annak támogatásával, 10 db meteorológiai mérőállomás került telepítésre lapostetős épületeken a III. kerületben.
A Hegyvidéki Önkormányzat (XII. kerület) vezetésével, a Fővárosi Önkormányzat, fővárosi kerületek és szakmai partnerek, többek között a Trinity Enviro Tanácsadó Kft. együttműködésével, 2021 és 2025 között részben uniós forrásból megvalósuló “LIFE – Városi Eső” projekt a városi klímaadaptációt támogatja a csapadékkezelés terén, a zöld és kék infrastruktúrák közötti szinergiák megtalálásával és ezek erősítésével. A természetközeli és hagyományos megoldásokat egyesítő megközelítés révén csökkenthetővé válnak a hirtelen lezúduló csapadék káros következményei, sérülékenységvizsgálatokkal azonosíthatók be a beavatkozási pontok, valamint a városi esővízkezelés lehetőségei.
A program fő célja, hogy megtanuljuk az esővizet városi szinten is értékként kezelni, ugyanakkor alkalmazni a hirtelen lezúduló csapadék káros következményeit csökkentő és az ezeket megakadályozó megoldásokat. A program keretében összesen 150 db mérőállomást telepítenek a Fővárosban, köztük a III. kerületben is. Az eszközök a csapadék mennyiségét, a hőmérsékletet, a páratartalmat, a szél erejét és irányát, valamint a napsütés intenzitását mérik. A programot koordináló szakértői csapat foglalkozik minden beérkező adat elemzésével, mely a program végén mind a Támogató, mind a programban résztvevő önkormányzatok számára is elérhető lesz.

Ahogy ez a térkép is mutatja, az elmúlt napokban a III. kerület 10 pontján telepítették a műszereket, többek között belső-Óbudán, Békásmegyeren több ponton, a Csúcshegyen és más kerületrészeken is, főként óvodák és szociális, kulturális intézmények tetején. A mérőműszerek adatai megjelennek a meteoblue.com és a windy publikus időjárás-előrejelző alkalmazásokban. Az adatokból hiperlokális időjárás-előrejelzések is készülnek, amelyet minden érdeklődő felhasználhat, melyeket szintén megtalálnak ezeken az oldalakon is.
A műszerek kihelyezése a terveknek megfelelően még a heves, tavaszi-nyári esőzéses szezon előtt megvalósul, hogy az év folyamán már átfogó információk álljanak rendelkezésre a lehulló csapadék mennyiségéről, intenzitásáról, időbeli és térbeli eloszlásáról. A mérések segítik az előrejelzést és az alkalmazkodást egyaránt, támogatják a klímaadaptációt és a klímaváltozás káros hatásainak csökkentését a megfelelő felkészülési lehetőség révén.