Talajvizsgálat a Csúcshegyi Városi Farmon

by ATakacs

A Magyar Talajtani Társaság nyilvános talajszelvény-feltárást és vizsgálatot végzett a Csúcshegyi Városi Farm leendő ágyásának területén. A nagyközönségi program célja az általános szemléletformáláson túl a talaj állapotának, szerkezetének és tápanyag-összetételének elemzése volt, amely kétségtelenül befolyásolja majd a kertművelési lehetőségeket a városi farmon. Az eredmények szerint, ahogyan azt a korábbi laborvizsgálatok is igazolták, a terület mezőgazdasági hasznosításra (élelmiszertermelésre, gyógy- és fűszernövény termesztésre) alkalmas.

A Magyar Talajtani Társaság Talaj a talpad alatt c. figyelemfelhívó kampánya a fenntartható mezőgazdaság és a talajvédelem fontosságára igyekszik felhívni a figyelmet. A világszintű problémák, mint a talajerózió, a túlzott vegyszerezés és a talaj minőségének romlása indították el a kezdeményezést, amely a helyi közösségeket és a gazdálkodókat szólítja meg. Az évről évre bővülő aktivitások segítenek tudatosítani a talaj védelmének jelentőségét mindennapi életünkben, egyben pedig sikeresen ötvözik az edukációt és a gyakorlati megoldások népszerűsítését.

A projekt kezdete óta ugyan több alkalommal vizsgáltuk a csúcshegyi farm talajadottságait, és ezek mindegyike a terület hasznosítási potenciáljára mutatott rá, mégis részt szerettünk volna venni az újabb, nyilvános vizsgálatban. A Magyar Talajtani Társaság szakértelme és az ilyen típusú talajszelvény-vizsgálatok elvégzése kulcsfontosságú ahhoz, hogy a termesztési területek ne csak a közvetlen élelmiszertermelés szempontjából, hanem a környezetvédelmi és fenntarthatósági célok érdekében is hatékonyabban működjenek. Jó hangulatú és informatív délelőttünkön egyetemi hallgatók, kerületi lakosok és a természetvédelmi megoldásokban és ökológiai módszerekben érdekelt szervezetek is részt vettek.

A projekt során végzett közös munka és a Magyar Talajtani Társaság szakértelme ismét rávilágítottak az együttműködés fontosságára, hiszen az ilyen típusú partnerségek lehetővé teszik, hogy a különböző szakemberek tudásának összehangolásával még sikeresebben segítsük az ismeretátadást, a környezetbarát termesztési gyakorlatok népszerűsítését és fontosságának szakmai alátámasztását.